Autosuv.sk

Ostatné

Audi vyvíja nový filter pevných častíc pre elektromobily

Audi už dva roky testuje filter na zachytávanie pevných častíc vznikajúcich počas jazdy.
Audi vyvíja nový filter pevných častíc pre elektromobily

Filter pevných častíc je dlhé roky súčasťou moderných vozidiel. Najskôr slúžil len pre autá s naftovým motorom, neskôr sa dostal aj do benzínových. Ako už názov napovedá, filter zachytáva pevné častice, ktoré vznikajú pri spaľovaní paliva. Ak majú priemer menší ako 10 mikrometrov, tak sú obzvlášť nebezpečné, pretože sa môžu usadiť v pľúcnych vačkoch.

Autá dnes síce chránia zdravie ľudí zachytávaním pevných častíc z motora, ale je to iba malé percento z celkového množstva, ktoré vzniká počas jazdy. Až 85 % pevných častíc tvorí jemný prach z bŕzd, pneumatík a povrchu vozovky.

Už v roku 2019 sme písali o spoločnosti Mann+Hummel, ktorá sa týmto problémom zaoberá. Vtedy prišla s filtrom pevných častíc priamo na brzdách, ktoré mal podľa špionážnych fotografií testovať Volkswagen.

Teraz zverejnilo Audi správu o testovaní nového riešenia z portfólia spoločnosti Mann+Hummel. Ide o filter, zachytávajúci pevné častice podobným systémom ako to robia stacionárne filtre v niektorých veľkých mestách.

Mobilná verzia filtra umiestnená pred chladičom umožňuje zachytávať nečistoty nielen z vlastného auta, ale aj z ostatných. Audi nové filtre testuje od roku 2020 a skončí s tým v roku 2024. Namontovanie filtra na elektrické Audi e-tron si vyžiadalo minimálne úpravy.

Počas jazdy filter pasívne nasáva vzduch a zachytáva nečistoty. Počas státia nasáva vzduch vďaka ventilátoru, ktorý je na elektromobile namontovaný bez ohľadu na prítomnosť filtra. Po absolvovaní viac ako 50 000 km sa ukázalo, že filter nemá negatívny efekt na vozidlo počas jazdy ani počas nabíjania v horúcich letných dňoch.

Význam filtra vzrastá spolu s nárastom znečistenia. Napríklad v meste ako Stuttgart dokáže filter zachytiť rovnaké množstvo pevných častíc, ako auto vyprodukuje. V znečistenejších mestách však dokáže zachytiť až trojnásobné množstvo pevných častíc.

Tagy

Pokračovať v čítaní