Moderné technológie prinášajú pohodlie, ale aj nové bezpečnostné riziká. Napríklad bezkľúčový systém uľahčuje život zlodejom.
Dnes využívajú vo svoj prospech bezkľúčové systémy. Majú ich takmer všetky luxusné autá, ale možnosť priplatiť si za ne je dnes prakticky v akomkoľvek aute. Na jednej strane uľahčujú posádke život. Keď idete s nákupom v ruke, nemusíte po vreckách hľadať kľúč, iba sa priblížite k autu a otvoríte dvere, zložíte nákup, nastúpite a tlačidlom naštartujete bez toho, aby ste sa kľúča vo svojom vrecku dotkli.
A čo spravia zlodeji? Priblížia sa k domu, v ktorom sú odložené kľúče. Tie neustále vysielajú signál, a keď sa s nimi priblížite k autu, tak sa odomkne. Zlodeji sa fyzicky ku kľúčom však nepotrebujú dostať. Stačí im jedným zariadením zachytiť signál kľúča, zosilniť ho a druhým zariadením v blízkosti auta ho zachytiť. Vozidlo si v tej chvíli “myslí“, že kľúč je v jeho blízkosti a dá sa otvoriť, naštartovať a zlodej môže odísť so “svojím novým“ autom preč. Ako vyzerá takáto krádež, odhaľuje video Polície z West Midlands.
Ako predísť podobnej situácii, radí spoločnosť Thatcham Research. Jedným z riešení je namontovanie externého zabezpečovacieho systému. Zlodejom netreba uľahčovať prácu tým, že necháte kľúče/kartu (s bezkľúčovým systémom) hneď za vchodovými dverami. Treba ich odložiť čo najďalej od miesta, ku ktorému majú zlodeji prístup tak, aby boli zlodeji mimo dosahu signálu z kľúča. Aký dosah má váš kľúč, môžete zistiť u svojho predajcu. Tak isto je dobré zistiť, či sa bezkľúčový systém dá deaktivovať. Ak áno, je dobré ho na noc vypínať.
Poznámka redakcie: Pozor, netreba si mýliť bezkľúčový systém s bežným diaľkovým ovládaním. Diaľkové ovládanie umožňuje odomknúť auto len po stlačení príslušného tlačidla na kľúči. V prípade bezkľúčového systému nemusíte stláčať žiadne tlačidlo na kľúči, stačí sa s ním priblížiť k autu a položiť ruku na kľučku. Štandardne sa v tomto prípade vozidlo ani neštartuje klasicky kľúčom, ale tlačidlom.