Autosuv.sk

Ostatné

Česko zavádza nový mýtny systém. Koho sa dotkne a čo sa zmení?

Nový mýtny systém začne u našich susedov platiť už v decembri. Prečítajte si, čo sa zmenilo a aké sú nové povinnosti vodičov.
Česko zavádza nový mýtny systém. Koho sa dotkne a čo sa zmení?

Nový mýtny systém začne u našich susedov platiť už v decembri. Prečítajte si, čo sa zmenilo a aké sú nové povinnosti vodičov.

Česká republika spúšťa nový systém mýta už 1. decembra. Služba spravovaná spoločnosťami SkyToll a CzechToll prinesie niekoľko noviniek vo využívaní mýta na diaľniciach i mimo nich. Týkať sa budú nákladnej a autobusovej dopravy. Zmení sa tak nielen prevádzkovateľ, ktorý nahradil spoločnosť Kapsch, ale aj pravidlá vyberania mýta.

Najväčšou zmenou je, že nové palubné jednotky nepotrebujú na svoje fungovanie mýtne brány. Cestu vám zaznamenávajú priamo pomocou GPS signálu.

Kto musí a kto nemusí platiť mýto

Povinnosti platiť mýto podliehajú takmer všetky nákladné vozidlá a autobusy. V základe to znamená, že autá nad 3,5 tony a autá s pre viac ako 10 cestujúcich vrátane vodiča podliehajú tejto povinnosti. Existuje však aj zopár výnimiek, ktoré sa vás, ako bežných čitateľov Auto.sk, pravdepodobne týkať nebudú. Ide o vozidlá polície alebo ozbrojených síl. To sa nás netýka.

Čo sa však môťe týkať, je prevážanie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Vozidlá, ktoré prevážajú takéto osoby alebo patria domovu pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, sú od platenia oslobodené. Medzi oslobodené vozidlá patria aj vozidlá vykonávajúce likvidačné práce.

Ak ste sa náhodou ocitli v skupine, v ktorej by ste mohli získať úľavu od platenia mýta, aj tak sa nesmiete zabudnúť zaregistrovať. Registrácia do mýtneho systému je už v prevádzke na oficiálnej stránke mytocz.eu. Dôležité je pri registrácií dodržať termín 30.11.2019. Pokiaľ sa totiž do systému zaregistrujete do tohto dňa, dostanete novú palubnú jednotku poštou zdarma.

Ktoré úseky sú spoplatnené a koľko to stojí

Podľa zákona podliehajú spoplatneniu všetky diaľnice Českej republiky. Okrem nich pod povinnosť platiť mýto spadajú aj niektoré úseky ciest prvej triedy. Dokopy takmer 30 úsekov je vyznačených na mape TU.

Na cenu mýtneho vplýva niekoľko rôznych faktorov. Základný princíp je, že platíte za počet kilometrov, ktoré ste po spoplatnenom úseku prešli. Cena sa však líši podľa toho, či máte autobus alebo kamión, dve alebo viac náprav, nové alebo staré auto (emisné normy). Rovnako je dôležité, v ktorý deň a v ktorú hodinu sa na cesty vydáte. Ceny sa pohybujú od takmer 12 korún až po 79 halierov za kilometer. V najhoršom prípade jazdíte na 4 a viac nápravovom nákladnom aute s emisnou normou Euro 0-2 v piatok medzi 16:00 a 20:00 po diaľnici. V najlepšom prípade ste s nákladným autom normy Euro 6 na ceste prvej triedy v iný čas ako piatok poobede. Kalkulačku mýta si môžete pozrieť TU.

Ako zaplatiť mýto

Prvou možnosťou je predplatenie, v rámci ktorého si môžete mýtnu jednotku "dobiť" v hotovosti, platobnou kartou alebo tankovacou kartou na ktoromkoľvek predajnom mieste. Ak si jednotku objednávate, mýto si predplatíte spolu s ňou. Je to základné pravidlo a podmienka vybavenia novej jednotky. Neskôr budete môcť mýtne platiť aj následne, teda po prejazdení trasy.

Aké sú pokuty

Povinnosť platiť mýto je samozrejme platná pre každého, kto je v systéme zaregistrovaný a nepodlieha výnimke. Dozor nad vyberaním mýta vykonáva prevádzkovateľ spolu s colnou správou. Ich vozidlá dokážu zmerať údaje okoloidúceho kamióna a v prípade problémov ihneď zakročiť. V prípade, že mýto nezaplatíte, policajti vás "vyriešia" priamo na mieste blokovou pokutou 5 tisíc korún. V správnom konaní sa však výška pokuty môže vyšplhať až na 100 tisíc.

Tagy

Pokračovať v čítaní