Automatický radar alebo kamera, ktorá vás zachytí, ak idete na červenú. To všetko je na západe bežné. V Pekingu povýšili dohľad nad cestnou premávkou na vyššiu úroveň. Najnovšie vedia zmerať aj hluk.
Nadmerná hlučnosť je v hlavnom meste Číny dlhodobý problém. Tamojší vodiči si zvykli trúbiť v podstate pri každej príležitosti. Vzhľadom na hustotu dopravy a obyvateľstva čínske úrady začali postupne v niektorých zónach mesta zakazovať používanie klaksónov na "popohnanie" pomalých chodcov a áut od roku 2001.
V priebehu posledných rokov začali v Pekingu vznikať takzvané "no-honk" zóny. Sú to miesta, na ktorých je používanie klaksónov zakázané. V júli minulého roka začalo mesto s inštaláciou špeciálneho systému, ktorý dokáže bez prítomnosti policajta odhaliť nezákonné trúbenie. V podstate ide o rovnaký princíp ako pri rýchlostnej kamere. Systém identifikuje nezákonne správajúce sa vozidlo a odošle tento dôkaz na centrálu.
Detektor, alebo aj sonar, je zložený z troch komponentov. V prvom rade obsahuje skupinu mikrofónov, vďaka ktorým dokáže počítač vypočítať polohu vozidla. Ďalším komponentom je snímač, ktorý zachytí evidenčné číslo vodiča. Aby bol trest čo najúčinnejší, systém je doplnený o LED tabuľu "hanby," ktorá v momente zobrazí hriešnikove EČV. Ak vodič uvidí svoje číslo na tabuli, môže automaticky počítať s pokutou 100 yuanov. Je to v prepočte približne 12 eur. Pokuta je síce relatívne smiešna, no systémy sa dostali do ostrej prevádzky iba prednedávnom. Vodičovi sa dokonca ani neodčítajú body z vodičského preukazu.
Na zákaz a detekčné systémy zareagovali aj používatelia zábavnej stránky 9gag. I keď nevieme, či by nasledujúci nápad obišiel systém, minimálne pobaví.