Väčšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré vám predstavíme v našej novej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.
Austrálska Highway 1 získala svoje meno v roku 1955. Pôvodne sa skladala zo štátnych a lokálnych ciest, ktoré sa spojili do jedného celku. Dnes táto cesta prechádza takmer všetkými austrálskymi teritóriami a štátmi a spája takmer všetky väčšie mestá krajiny. Highway 1 vedie po obvode celého svetadielu, a tak už asi tušíte, v čom spočíva jej prvenstvo. Ide o najdlhšiu cestu sveta.
Najväčšou zaujímavosťou cesty je okrem jej dĺžky aj rozmanitosť. Tým, že prechádza niekoľkými časovými aj podnebnými pásmami, je raz suchá, raz mokrá. Každý úsek cesty spadá pod iného správcu, a tak nie je ojedinelým javom, že cesta sa z ničoho nič zmení zo šesťprúdovej na dvojprúdovú a opačne. Cesta prepája všetky väčšie a významnejšie časti krajiny. Po okraji svetadiela, kadiaľ vedie aj Highway 1, sa nachádzajú turistické destinácie, veľké mestá, dramatické cestičky na hranách útesov, ale aj vozovka križujúca dažďový prales. Azda jedine kvôli najikonickejšiemu bodu, Uluru (Ayers Rock), je potrebné z cesty zísť.
Na pohľad ikonická cesta však skrýva aj množstvo nástrah. Dlhé rovinky počas východu a západu slnka pôsobia ako zrkadlo a doslova oslepujú vodiča. Riziko ešte zvyšujú zvieratá, ktoré sa na cestu neboja vojsť. Na automobily totiž nie sú zvyknuté. Tie sa na týchto komunikáciách vyskytujú výnimočne. Na ceste je nedostatok odpočívacích a čerpacích staníc, a tak bývajú autá spravidla vybavené väčšími nádržami. Keď si v Austrálii požičiavate auto, v časoch západu a východu slnka je znížené alebo žiadne poistné krytie a domáci vám nástojčivo prízvukujú, aby ste so sebou za každých okolností nosili aspoň súdok vody. Aj pre toto sa Highway 1 často nazýva "death trap," čiže smrtonosná pasca.
Cesta je dlhá približne 14 280 kilometrov a vedie okolo celej Austrálie bez akéhokoľvek prerušenia. Je to vzdialenosť porovnateľná s devätnástimi trasami Bratislava-Košice-Bratislava. V júni 2017 sa podarilo pokoriť rekord a prejsť celú túto trasu za 5 dní, 13 hodín a 45 minút. Odvtedy sa každý pokus pokoriť tento austrálsky ekvivalent Mount Everestu nazýva po tíme, ktorému sa tento rekord podaril. Highway One to Hell.