Vačšina z nás jazdí svojim automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérií najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dych vyrážajúce komunikácie sveta.
V ázijských krajinách život veľa neznamená. Vražda alebo ublíženie na zdraví síce je vážnym činom, no nad takou bezpečnosťou ľudí na ceste sa úrady poriadne nezamýšľajú. Krkolomných ciest je na východe eurázijského kontinentu skutočne neúrekom.
Tunel Guoliang je však výnimočný niečim úplne iným. Iste, jeho výnimočnosť čiastočne pramení aj z benevolentných zákonov. Kto sa však odváži cestu absolvovať, rozhodne neoľutuje. Fascinujúci je hlavne príbeh, ktorý sa schováva za týmto tunelom.
V čínskej provincií Henan sa už dlhé roky na úpätí hory Lingshan nachádza dedinka Guoliang. V súčastnosti ju obýva približne 300 obyvateľov v asi 83 domoch. Obyvatelia boli dlhé roky prepojení s civilizáciou iba peším chodníkom, vyrytým to skaly. Až v roku 1972 sa dedinčania rozhodli svojpomocne vybudovať tunel, ktorý ich prepojí so zvyškom sveta aj automobilmi.
Predajom svojho dobytka vyzbierali dostatok peňazí na nákup nástrojov a metriálu. Na tuneli dlhom 1,2 kilometra, širokom 4 metre a vysokom 5 metrov pracovalo 5 rokov trinásť dedinčanov, z ktorých jeden počas konštrukcie prišiel o život. Cestu v skale postavili bez akejkoľvek ťažkej techniky. Počas svojej stavby spotrebovali až 4000 kladív a viac ako 12 ton oceľových tyčí.
Úsilie trinástich chlapov sa však vyplatilo hneď niekoľkonásobne. Okrem prepojenia dedinky s civilizáciou stavbou vznikol aj unikátny tunel, ktorý láka ročne tisícky turistov a filmárov z celého sveta. Tunel sme preto zaradili aj medzi naše najfasciniujúcejšie cesty.