Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.
Ak sa rozhodnete vycestovať za históriou, nie je veľa krajín, ktoré by ponúkali bohatšie kultúrne vyžitie ako práve Taliansko. Nie je preto príliš prekvapujúce, že Via Appia, ktorá je najstaršou cestou sveta, sa nachádza práve tu. Postavená bola ešte za čias prastarej Rímskej ríše a bola jednou z najdlhších a najstrategickejších ciest tej doby. Význam tejto komunikácie je zvýraznený výrokom básnika Statia, "Appia longarum, regina viarum." V preklade to znamená "dlhá Appia, kráľovná ciest."
Základné kamene tejto cesty osadili na príkaz rímskeho cenzora Appia Claudia Caeca ešte v roku 312 pred našim letopočtom. Slúžiť mala predovšetkým na vojenské účely, čiže transport vojakov a zbraní počas Samnitských vojen. Appiova cesta bola prvou dlhou cestou, ktorú Rimania skonštruovali. Začínala v starovekom Ríme a pokračovala smerom na juhovýchod do regiónu Apúlia, kde končila v meste Brindisi. Nielen Viu Appiu, ale aj ďalšie cesty konštruovali Rimania tým spôsobom, že začínali v Ríme a expandovali smerom von. Odtiaľ pramení známe "všetky cesty vedú do Ríma."
Via Appia sa stala veľmi významnou už v druhej Samnitskej vojne, kedy výrazne prispela k rýchlemu presunu jednotiek a úspechu rímskych vojsk na bitevnom poli. Počas tretej Samnitskej vojny pôsobila cesta ako výstraha pre každého, kto by sa rozhodol povstať voči Rímskej ríši. Na dvestokilometrovom úseku cesty medzi Rímom a mestom Capua ukrižovali Rimania približne 6000 rebelských vojakov Spartakovej armády. V neskorších dobách si komunikácia našla svoje využitie ako cesta pre bežný ľud.
Dočasná zmena pokojného osudu cesty nastala počas druhej svetovej vojny, kedy sa v roku 1943 stala súčasťou štyri mesiace trvajúcej bitky o Anzio. V roku 1960 sa úsek cesty stal súčasťou maratónskej trate pre mužov na štvrtých povojnových olympijských hrách v Ríme. Dnes už sú mnohé časti tejto komunikácie pre automobily uzavreté a prístup je len pre peších. Okolie cesty je doslova ovenčené desiatkami historických pamiatok. Ak by ste sa rozhodli navštíviť cestu Via Appia, najviac pamätihodností uvidíte na prvých desiatich kilometroch.