Phantom Corsair je automobil, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako od Batmana. Je nielen rýchly, ale aj priestranný. Navrhol ho člen rodiny Heinz.
Vytvoriť koncept vozidla je vždy neskutočný risk. Prvotný vývoj stojí obrovské peniaze. Navyše je to investícia, ktorá sa nemusí vrátiť. Vízie, ktoré si popíšeme v novej sérií najúžasnejších konceptov sveta, neurobili dieru do sveta. Nikdy za tým však nestál zlý nápad.
Ak sa vám s menom Heinz spájal doposiaľ iba kečup, trochu vás prekvapíme. Phantom Corsair je funkčný koncept, ktorý bol jediným automobilovým výtvorom Rusta Heinza, člena rodiny Heinzovcov, výrobcov kečupu. I keď predstavoval tento automobil vo svojom čase vrchol luxusu, katastrofálne udalosti zabránili tomu, aby sa z konceptu stala realita.
Rust si počas štúdií na Yaleskej univerzite kúpil luxusný automobil Cord 810/812. Vzhľadom na svoj pôvod s peniazmi nikdy nemal problém. Ostávať pri rodinnom biznise ho však nebavilo a sníval o kariére výrobcu a dizajnéra automobilov. Jeho ambícia sa odzrkadlila práve na novo zakúpenom aute, ktoré sa rozhodol vylepšiť podľa seba. Vzhľadom na nedostatok skúseností prenechal realizáciu známej spoločnosti Bohman & Schwartz z Kalifornie. Táto spoločnosť robila úpravy rôzneho typu aj pre Cadillac, Chrysler a iné automobilky. Plány úprav pochádzali práve z pera Heinza. A predstavivosťou skutočne nešetril.
Automobil dostal úplne nový šat a zmenil sa na nepoznanie. Na zákazku vyrábané kusy karosérie boli šité presne na mieru z ocele, ale aj hliníka. Svetlomety vpredu sú absolútne unikáty, nenájdete ich na žiadnom inom aute. Pôvodný osemvalec V8 s objemom 4.7 litra bol vyladený z 93 kW na 145 kW. Vďaka tomu dosahovalo auto rýchlosť 185 km/h a svojím výkonom ďaleko prevyšovalo zvyšné automobily. Kvôli aerodynamike v Kalifornii zakryli kolesá a autu takisto chýbajú zrkadielka a kľučky na dverách. Tie sa totiž otvárajú automaticky stlačením tlačidla.
I keď auto vyzerá ako superšportový Batmobil, nie je to úplne pravda. Tento sedan totiž odvezie až šiestich ľudí. Napriek tomu, že má len dvojo dverí, má dva rady sedadiel. Vďaka usporiadaniu interiéru je predná lavica taká široká, že bez problémov usadí štvoricu ľudí. Nečudo, keď Phantom je širší ako "géčkový" Mercedes. Tento superrýchly kolos je dokonca taký veľký, že by ste s ním na Slovensku ani nezaparkovali. Priemerné parkovacie miesto je totiž dlhé iba 5 metrov. Phantom má o meter viac.
Hovorí sa, že každá minca má dve strany. Auto je supervýkonné, priestranné a vzhľadom absolútne nad všetkými. Heinz do svojej prestavby investoval 24 tisíc amerických dolárov (približne 417 000 dolárov v prepočte na dnešné peniaze), čo vôbec nie je málo.
Plánoval ho predávať za 12 500 USD, čo je po prepočte viac, ako by ste dnes zaplatili za najsilnejší Maybach (217 000 USD). Cena by však nebola až taký problém. Úpravou motora a prednej masky utrpelo chladenie. Prieduchy nepostačovali na efektívne znižovanie teploty motora, a tak sa agregát prehrieval. Ani to by však potenciálnym kupcom nevadilo. O tom sa Heinz presvedčil, keď ho v roku 1939 predstavil na Svetovej výstave v New Yorku.
Celý úspech však ukončila predčasná smrť mladíka v tom istom roku. Rust Heinz vo svojich 25 rokoch zahynul pri autonehode v inom vozidle a agendu Phantom Corsair nemal kto dotiahnuť. Jediný vyrobený model ostal rodine, ktorá ho v päťdesiatych rokoch predala. Dnes sa nachádza v Národnom automobilovom múzeu v meste Reno, Nevada.
Auto má aj napriek svojmu krátkemu pôsobeniu hviezdnu históriu. Ocitlo sa v dobových filmoch, ale aj v počítačových hrách Mafia a L.A. Noire.