Vytvoriť koncept vozidla je vždy neskutočný risk. Prvotný vývoj stojí obrovské peniaze. Navyše je to investícia, ktorá sa nemusí vrátiť. Vízie, ktoré si popíšeme v novej sérií najúžasnejších konceptov sveta, neurobili dieru do sveta. Nikdy za tým však nestál zlý nápad.
Päťdesiate roky minulého storočia doslova oplývali kreativitou. Povojnové obdobie konečne dovolilo predovšetkým v USA smerovať svoj záujem ďalej od zbraní a revitalizácie prostredia. Rozhodli sa upriamiť svoju pozornosť na vesmír a všetko s ním spojené. Ošiaľ ohľadom toho, čo sa skrýva za ozónovou vrstvou zeme, započal dlhotrvajúcu hystériu, ktorej výsledkom bol nielen Sputnik, pristátie na Mesiaci alebo Star Wars. Jej výsledkom bolo aj vizionárstvo.
V automobilizme vznikli v tej dobe rôzne koncepty vozidiel, ktoré mali buď futuristický druh pohonu alebo minimálne futuristický dizajn. Lincoln Futura, ako už môže názov napovedať, bol jedným z nich. Výtvor hlavných dizajnérov Fordu, Billa Schmidta a Johna Najjara, bol postavený paradoxne v krajine veľkej čižmy, v meste Ghia. Obrovské "šilty" nad prednými svetlometmi a výrazné krídla po bokoch kufra robili auto nielen atraktívnym, ale aj moderne vyzerajúcim. Najviac odlišujúcim prvkom bol ale jednoznačne predný nárazník a strecha. Kupolovitá strecha s previsom medzi pasažiermi bola vyrobená z číreho plastu, a tak poskytovala dokonalý výhľad na okolie a asi aj výpek v lete.
Akokoľvek moderne toto auto vyzeralo, jeho pohon bol na tú dobu celkom bežný. Šesťlitrový osemvalec V8 bol spriahnutý s iba trojstupňovou automatickou prevodovkou. O rýchlosť vozidla napokon aj tak nešlo, keďže bolo od začiatku mienené iba ako koncept bez potenciálneho výhľadu na zaradenie do sériovej výroby. Svojho uplatnenia sa nakoniec aj tak dočkal. V roku 1959 dostal "hlavnú rolu" vo filme It Started with a Kiss. V roku 1965, teda desať rokov po predstavení sa štúdiá rozhodli upraviť Futuru a prerobiť ju na Batmobil. I keď predná maska prešla úpravou, krídla a strecha stále odkazujú na pôvodný výzor konceptu.
Lincoln Futura sa teší z úspechu doteraz. I keď oficiálne nikdy nebol nasadený do produkcie, v USA existujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou funkčných a pojazdných replík vhodných na cestu. Auto je tiež súčasťou série Hot Wheels.
Pôvodné náklady na zostrojenie Futury predstavovali 250 tisíc dolárov, čo je v prepočte na dnešnú hodnotu o viac ako dva milióny dolárov viac.