Nové technológie spravia z človeka superhrdinu. Zrýchlenie našich reakcií oceníme najmä v kritických situáciách za volantom.
Automobilky stále hľadajú nové spôsoby v prepojení človeka a vozidla. Jednotlivé funkcie ovládame pomocou tlačidiel, dotykového displeja a nejaký ten čas už funguje aj hlasové ovládanie, ktoré sa v krátkom čase stane komplexnejším. Nissan však prichádza s technológiou, ktorá prepojí človeka a vozidlo iným, užším spôsobom. Pôjde o tzv. B2V prepojenie (z anglického Brain to Vehicle). Nissan hovorí o prelome v tejto oblasti (prepojenie mozgu a auta) vďaka výskumu s použitím technológie na dekódovanie mozgovej aktivity s cieľom predpovedať šoférov nasledujúci krok a zaznamenanie prípadného diskomfortu.
V prvom kroku systém zachytí signál vodičovho mozgu v momente, keď iniciuje pohyb (napríklad otočenie volantom, alebo stlačenie plynu) a za pomoci asistenčných systémov pomôže v rýchlejšom vykonaní akcie. Týmto spôsobom sa podľa Nissanu môžu výrazne skrátiť reakčné časy. Reakčný čas vodiča sa štandardne pohybuje od 0,5 do 1 s. Pri rýchlosti 100 km/h tak vozidlo môže prejsť až 28 m, kým šofér zareaguje. Pri núdzovom brzdení k tomu treba pripočítať čas, za ktorý dôjde k nábehu maximálneho brzdného účinku. Moderné autá vedia predpripraviť brzdový systém a pomôcť vodičovi s okamžitým maximálnym brzdením, keď vyhodnotia nebezpečnú situáciu (napríklad detekujú prekážku pred vozidlom).
Keď systém Nissanu sleduje aktivitu mozgu šoféra, tak dokáže takmer nebadane zrýchliť reakcie vozidla pri potrebe natočiť volant alebo brzdiť o 0,2 až 0,5 s. Pomôcť to môže aj pri autonómnych autách, kde by šofér nemusel byť aktívny, len by kontroloval jazdu. Podmienkou fungovania je zariadenie na sledovanie aktivity mozgu. Systém zároveň dokáže meniť režim autonómnej jazdy podľa nálady šoféra. Viac sa o tejto technologickej novinke dozvieme už onedlho počas výstavy CES v Las Vegas.