Autosuv.sk

Ostatné

Oficiálne video samojazdiacej Tesly z roku 2016 je falošné

Tesla sa vo videu v roku 2016 chválila schopnosťami, ktoré vozidlo nemalo. Pomohla si trojrozmernou digitálnou mapou, no aj tak nezabránila menšej nehode.
Oficiálne video samojazdiacej Tesly z roku 2016 je falošné Unsplah-ilustračné foto

Tesla sa pri vývoji systému Autopilot sústredila na napĺňanie vízie svojho šéfa, čím mohla ovplyvniť bezpečnosť celého systému. New York Times vo svojom článku informuje o veľkom vplyve, ktorý mal Elon Musk na vývoj, ale aj na prezentovanie systému pred verejnosťou. Opiera sa pritom o výpovede 19 bývalých zamestnancov Tesly, ktorí si prijali ostať v anonymite.

Názov Autopilot a dôraz na kamery

Tesla pôvodne začala s vývojom Autopilota pred viac ako siedmimi rokmi, aby splnila európske bezpečnostné štandardy, ktoré vyžadujú technológie ako automatické brzdenie. Pôvodne sa systém volal “advanced driver assistance”, ale Musk sa rozhodol pre názov Autopilot, ktorý je zavádzajúci, keďže evokuje, že systém je schopný autonómnej jazdy.

Na začiatku sa Autopilot spoliehal na kamery, radar a snímače zvukových vĺn. Neskôr Musk nariadil inžinierom, aby bol systém schopný jazdiť od dverí k dverám - čiže autonómne od štartu do cieľa. Zároveň sa mal podľa Muskových predstáv spoliehať výlučne na kamery. Pre NY Times to potvrdili traja zamestnanci, ktorí v tom čase pracovali na projekte.

Tím, pracujúci na Autopilote, mal v pláne vyvinúť systém využívajúci radar, viacero senzorov a tak isto preskúmať možnosti lidaru. Musk však opakovane tvrdil, že ľuďom stačia na šoférovanie dve oči a autu tak musia stačiť kamery. Či budú Tesle stačiť iba kamery, je minimálne otázne. V každom prípade v súčasnosti sa na cestách už objavil aj prototyp Tesly s lidarom.

V roku 2015 Musk verejne vyhlásil, že Tesly budú autonómne jazdiť do dvoch rokov. „Myslím si, že máme všetky súčasti a je to len o tom, aby sme tieto časti vylepšili, dali ich na miesto a zabezpečili, aby fungovali v rôznych typoch prostredia – a potom sme hotoví,“ povedal pre magazín Fortune.

Slávne video

V roku 2016 Tesla zverejnila svoje pomerne slávne video, v ktorom Model S ukážkovo prejde ulicami mesta, príde na parkovisko, nájde voľné miesto a samostatne zaparkuje. Všetko sa to udeje bez zásahu vodiča. V čase písania článku bolo video stále dostupné a pozrieť si ho môžete nižšie.

Blížilo sa predstavenie systému Autopilot 2.0 a väčšina z tímu Autopilot musela zanechať svoju prácu a pomôcť s tvorbou videa. Dvaja bývalí zamestnanci pre NY Times potvrdili, že video nezachytáva reálne schopnosti systému. Celá trasa bola totiž pred samotnou jazdou zmapovaná a pomocou softvéru bola vytvorená trojrozmerná digitálna mapa. Takúto možnosť pritom v sériovej Tesle nie je možné využiť.

Počas nakrúcania došlo navyše k incidentu, keď vozidlo s aktivovaným Autopilotom narazilo do bariéry na pozemku Tesly a muselo byť opravené. Informáciu potvrdili traja zamestnanci, pracujúci na výrobe videa.

Pri predstavení systému Autopilot 2.0 v októbri 2016 Musk prekvapil vyhlásením, že všetky nové Tesly majú dostatočný hardvér, ktorý potrebujú pre autonómnu jazdu. Neprekvapil len verejnosť, ale aj vlastných inžinierov. Podľa dvojice bývalých zamestnancov, niektorí z inžinierov považovali sľub za nesplniteľný.

Full Self Driving

Full Self Driving je pokročilejšia verzia Autopilota, ktorú začala Tesla ponúkať v roku 2017 za 10 000 dolárov. Novší systém berie do úvahy semafory, značky "Stop" a dokáže meniť jazdné pruhy bez akcie zo strany šoféra. Inžinieri, ktorí pracovali na technológii, priznávali, že tieto funkcie ešte nedosiahli stupeň úplnej autonómie, ako to opäť raz naznačoval názov systému.

„Som si veľmi istý, že auto bude tento rok jazdiť so spoľahlivosťou, ktorá prevyšuje ľudskú spoľahlivosť,“ vyhlásil Musk v januári 2021. Realita je teraz trochu iná. Začiatkom novembra musela Tesla zvolať takmer 12 000 vozidiel so systémom Full Self Driving pre chybu softvéru, ktorý môže spôsobiť nehodu nečakanou aktiváciou núdzového brzdenia.

Tesla sa radí v mnohých oblastiach medzi inovátorov, jej vyjadrenia resp. vyjadrenia jej šéfa však nie vždy odrážajú realitu. "Človek by nemal brať vážne, čo Tesla hovorí. Pravda nie je nevyhnutne ich konečným cieľom. Konečným cieľom je biznis,“ vystihol situáciu Amnon Shashua, šéf Mobileye, bývalého dodávateľa Tesly.

Zdroj: NY Times

Tagy

Pokračovať v čítaní