Autosuv.sk

Ostatné

Praktické riešenie pre auto: montovaný prístrešok

Montované prístrešky sú pohodlným a cenovo dostupným spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť vozidla pred poveternostnými podmienkami.
Praktické riešenie pre auto: montovaný prístrešok

Montované prístrešky sú pohodlným a cenovo dostupným spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť vozidla pred poveternostnými podmienkami. Môžete ich umiestniť kdekoľvek a na akýkoľvek druh povrchu, pretože je ľahké ich ukotviť a namontovať. Prístrešky sú skvelým spôsobom, ako uchovať nielen vaše vozidlo, ale aj outdoorové vybavenie, alebo záhradný nábytok. Fungujú tiež dobre pri usporiadaní vonkajších eventov bez obáv z nepriazne počasia. Či už hľadáte vhodný priestor na odstavenie svojho automobilu, člna, alebo plánujete posedenia s priateľmi a rodinou, montované prístrešky nájdete v ponuke mnohých kamenných a internetových predajní. Napríklad aj tu ferex.sk/pristresky-pre-auta.

Náš dnešný článok sa bude snažiť poskytnúť vám užitočné informácie o rozdieloch v materiáloch, štýloch, aj o faktoroch, ktoré by ste pred kúpou mali zvážiť, aby ste našli dokonalý prístrešok pre vaše potreby.

Materiál 

Toto je jeden z najdôležitejších aspektov výberu. V konečnom dôsledku, čím vyššia je kvalita materiálov, tým menšia je pravdepodobnosť, že budete musieť niečo vymeniť. Vo všeobecnosti sa pre prístrešky pre autá používajú rôzne typy materiálov: kov, poly-materiály, poprípade drevo. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, takže je nevyhnutné, aby ste pochopili, čo potrebujete ešte pred nákupom, alebo by ste mohli skončiť s prístreškom, ktorý nezodpovedá vašim požiadavkám alebo rozpočtu v oveľa väčšej miere ako by mal.

Použitý materiál určí pevnosť a životnosť prístrešku. Musí byť dostatočne odolný, aby zvládol prírodné živly počas všetkých ročných období. Oceľ je najodolnejšia a zároveň najťažšia. Polyester je ľahký a flexibilný na použitie. Polyuretánové a polyetylénové prístrešky sú dostatočne pevné, aby odolali klíme. Polyetylén chráni pred škodlivým ultrafialovým žiarením, ktoré môže spôsobiť oxidáciu a predčasné sfarbenie. Oceľ je obvykle potiahnutá práškom, aby bola odolná voči hrdzi a korózii. Ochranná vrstva znižuje aj horľavosť. 

  • pozinkované oceľové prístrešky - tieto konštrukcie sú veľmi pevné a vyznačujú sa pozinkovaním pre zvýšenie odolnosti a antikoróznych vlastností. Tento materiál je často kombinovaný s hliníkovými štruktúrami.
  • hliníkové prístrešky - odolný materiál, ktorý si nevyžaduje osobitnú údržbu okrem pravidelného čistenia. Hliníkové prístrešky sú dodávané v rôznych moderných dizajnoch
  • drevené prístrešky - drevo je ekologický materiál. Aj keď existuje celý rad rôznych druhov, najbežnejším typom dreva, ktorý sa používa na stavbu prístreškov, je mäkké drevo (rezané z ihličnatých stromov, ako je napríklad smrek alebo jedľa Douglas). Môžu sa použiť aj iné druhy, čo bude mať vplyv na trvanlivosť prístrešku.
  • polykarbonátové prístrešky - pevný a priehľadný materiál, ktorý je ľahký a odolný proti UV žiareniu. Tento typ je vhodnejší pre zaoblené konštrukcie. Pre väčšinu poly materiálov sú dvoma hlavnými argumentmi na kúpu ľahkosť a cena. Prístrešok z poly materiálov je oveľa lacnejší ako opracované vlnité plechy z ocele. Okrem toho sa dá nainštalovať s minimálnym úsilím - hoci budete potrebovať pomoc.

Rozmery

Okrem materiálu je to ďalší dôležitý faktor, ktorý treba zvážiť. Zatiaľ čo väčšina prístreškov ponúka rozmery osí x a y, ktoré vyhovujú najširšej palete spotrebiteľských vozidiel, os z alebo vertikálna os môže byť o niečo problematickejšia. Toto je obzvlášť dôležité, ak kupujete prístrešok pre väčšie vozidlo. 

Pokiaľ ide o štandardy, 6 metrový prístrešok je asi najdlhší, ktorý kúpite bez toho, aby ste museli robiť špeciálnu objednávku. Samozrejme, ak si to vaše potreby vyžadujú, dodatočné výdavky na špeciálny prístrešok na auto budú viac ako kompenzované zárukou, že bude chránené celé vaše vozidlo. Šírka je tiež dôležitá, hoci táto dimenzia je ešte štandardnejšia ako dĺžka. Šírka 3 m je rozmer, ktorý ponúka väčšina prístreškov, ale. je množstvo takých ktoré majú rozmery o niekoľko desiatok centimetrov menšie, alebo väčšie. 

Posledný rozmer je pravdepodobne najdôležitejší: výška. Nakoniec, ak prístrešok nie je dostatočne vysoký na to, aby ste pohodlne zaparkovali vaše vozidlo, tak ste v podstate zbytočne premárnili svoje peniaze. Minimálna výška, ktorú by ste mali hľadať, je 2,4 metra. Žiaľ, kvôli rôznym dizajnom prístreškov sa táto výška môže merať v najvyššom alebo v najnižšom bode. Preto pri posudzovaní výšky prístrešku vždy berte do úvahy výšku stĺpikov - nehľadajte iba najvyšší bod strechy, pretože to nemusí byť presná prezentácia funkčnej výšky.

zdroj: Ron Zmiri/shutterstock.com

Odolnosť 

Ďalším faktorom na zváženie je, či prístrešok ochráni nielen vaše vozidlo, ale aj seba. Hľadajte oceľové nosníky, ktoré sú buď potiahnuté práškom alebo iným spôsobom chránené pred hrdzou a koróziou. Strecha by mala byť odolná voči UV žiareniu a vodotesná. V ideálnom prípade bude tiež spomaľovať horenie, hoci to nemusí byť nevyhnutne dané. Strecha môže byť stiahnutá na boky prístrešku, aby poskytovala ochranu pred úlomkami spôsobenými silným vetrom alebo dokonca zvieratami.

Inštalácia

Nezáleží na tom, aký typ prístrešku zvolíte, ide o rýchly a pomerne jednoduchý úkon. Prístrešok máte nainštalovaný v priebehu niekoľkých hodín aj svojpomocne. Všetky spojovacie a kotviace prvky sú zvyčajne súčasťou balenia, ak nie, kúpite ich v každom železiarstve.

  • takzvané U-kotvy, ktoré zvyčajne poskytujú výrobcovia prístreškov pre autá, môžu byť použité, ak nežijete v oblasti s nárazmi silného vetra a vyhovujú konfigurácii vášho vchodu. Kotvy môžu byť použité na asfalte, štrku alebo tráve, ale nemôžu byť použité na spevnenej príjazdovej ceste.
  • trvalé kotvy sú potrebné, ak bývate v oblasti so silnými vetrami alebo ak sa na váš vchod nemôžu použiť kotvy dodané s prístreškom. V tomto prípade by ste mali mať prístrešok nainštalovaný odborníkom. Je lepšie zaplatiť o niečo viac a mať ho správne ukotvený, ako sa vysporiadať s nákladmi a bolesťami hlavy, ktoré prichádzajú s prístreškom na auto, ktorý je odviaty vetrom!

zdroj: Imagesines/shutterstock.com

Predtým, ako začnete stavať prístrešok, musíte sa postarať o dôležité prípravné kroky:

  • Lokalizácia inžinierskych sietí

Je dôležité zistiť, kde pod zemou sú umiestnené inžinierske siete (elektrina, plyn a voda), aby ste sa uistili, že prístrešok nebude postavený nad nimi, alebo ich neporušíte kopaním počas procesu výstavby.

  • Stavebné povolenie

V zmysle zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) 50/1976 účinného od 01. 01. 2016, stavebné povolenie potrebujete len v prípade ak zastavaná plocha presiahne 25 m2.

  • Správne náradie

Predtým, ako začnete stavať prístrešok uistite sa, že máte po ruke všetky potrebné nástroje. Nástroje potrebné na zostavenie prístrešku zahŕňajú základné veci, ako je lopata, meracia páska, kladivo, ručná píla, povraz, uholník, nastaviteľný kľúč, svorky G, vodováha a rebrík (najlepšie dva). Elektrické náradie, ktoré potrebujete pre túto prácu, môže zahŕňať kotúčovú pílu, uhlovú brúsku, nitovaciu pištoľ, klincovaciu pištoľ a vŕtačku s príklepom.

Samotná inštalácia závisí od zvoleného modelu prístrešku. Aby ste montáž zvládli, nemusíte mať predchádzajúce zručnosti. Inštruktážne príručky výrobcov sú detailné a prehľadné, konštrukcie samotných prístreškov sú dokonale premyslené. Je to nákladovo efektívna voľba a inteligentná investícia, ktorú stojí za to seriózne zvážiť.

Zdroj informácií:

Pokračovať v čítaní