Väčšina automobilových nadšencov v anglicky hovoriacich krajinách používa pre označenie vozidiel značky BMW dlhodobo zažité pojmy Beamer, Beemer či Bimmer. Presnejšie povedané, pre automobily sa používa Bimmer a Beemer, podobne znejúci Beamer je správny termín pre motocykle BMW Motorrad.
Pôvod prezývky Beamer.
Prezývka Beamer pochádza z Veľkej Británie — pôvodne slúžila na odlíšenie motocyklov nemenovaného britského výrobcu, ktorého motocykle niesli prezývku Beezer. Avšak aj motocykle BMW dosahovali na britskej pretekárskej scéne veľké úspechy, a to vrátane pretekov Tourist Trophy na ostrove Man. Napríklad Georg „Schorsch” Meier bol prvým nebritským pretekárom, ktorý v roku 1939 s motocyklom BMW 255 Kompressor vyhral prestížnu kategóriu Senior TT.Schorsch Meier na BMW 255 počas Senior Tourist Trophy TT 1939.
V povojnových rokoch ho nasledovalo mnoho víťazných tímov BMW. Do roku 1976, keď preteky stratili status majstrovstiev sveta, zvíťazili viacerí jazdci na motocykloch BMW ako napríklad Walter Schneider, Max Deubel, Siegfried Schauzu alebo Klaus Ender — odniesli si celkom 26 triumfov. V priebehu rokov jazdci a fanúšikovia motoršportu vymysleli pre motocykle BMW prezývku Beemer ako analógiu k prezývke Breezer. Beemer je oveľa výstižnejšie a všeobecne lepšie vysloviteľné než BMW. Obzvlášť preto, lebo v angličtine na konci netreba vyslovovať ťažkopádne a dlhé písmeno W (dabl jú).
Označenie Beemer si v anglicky hovoriacich krajinách rýchlo získalo popularitu ako prezývka pre motocykle BMW. Postupom času sa objavila aj alternatívna verzia Beamer — jej podobnosť so slovom beam (lúč) je považovaná za úplne náhodnú. Mimochodom, v Nemecku, domovskej krajine BMW, sa nikdy žiadna podobná prezývka neobjavila. Možno asi aj preto, lebo meno BMW sa v nemčine vyslovuje oveľa ľahšie.
Ako sa z Beemer stal Bimmer?
Prezývka Bimmer vznikla v 70. rokoch 20. storočia. V tom období zažívali automobily značky BMW značný boom v USA. Američania pôvodne nazývali automobily BMW rovnako ako motocykle, teda Beemer — s výnimkou klubu Boston Chapter BMW Club, ktorého informačný bulletin sa od 70. rokov minulého storočia volá Bimmer. Súčasne a úplne nezávisle od klubu Boston Chapter, sa v amerických novinových stánkoch a trafikách objavil rovnako nazvaný časopis pre fanúšikov automobilov BMW. Prezývka Bimmer sa tak stala obľúbeným označením automobilov BMW (na rozdiel od Beamer alebo Beemer pre motocykle). Označenie následne prijali automobiloví fanúšikovia z celého sveta, dokonca aj z Nemecka.Jock West na Tourist Trophy (Senior TT) 1939
Prečo Číňania nazývajú BMW drahocenným koňom?
V 90. rokoch 20. storočia pribudla k prezývke "Bimmer" pre automobily BMW ďalšia, tentoraz z Číny: Bao-ma (bao sa rýmuje s kravou). V doslovnom preklade to znamená drahocenný kôň. V čínskej kultúre sú kone považované za posvätné stvorenia vysokej hodnoty a znamenajú konkurenčnú výhodu nad rivalmi. Pretože automobil teraz v úlohe dopravného prostriedku do značnej miery nahradil kone, prevzal aj svoju hodnotu ako symbol postavenia v čínskej kultúre. Značka BMW sa tak spája s prosperitou a bohatstvom.
A čo náš slovenský Bavorák?
Na Slovensku vo veľkom používaná prezývka Bavorák nemá, na rozdiel od prezývok používaných v anglicky hovoriacich krajinách, žiadny význam súvisiaci s rýchlosťou. Vychádza z jednoduchého faktu, že BMW sídli v hlavnom meste Bavorska, Mníchove a je to teda Bavorák, alebo ešte niekedy aj Bavor. K vzniku tejto prezývky prispela aj skutočnosť, že na Bavorsko je BMW náležite hrdé a má ho zakomponované vo svojom oficiálnom názve: Bayerische Motoren Werke (Bavorské motorové závody).