Autosuv.sk

Ostatné

Uviaznutí v krupobití? Takto ochránite svoje auto pred škodou

Počasie je v posledných rokoch stále šialenejšie. Masívne ľadové gule rozbíjajúce autá nie sú ničím výnimočným už ani v strednej Európe. Tieto tipy vám pomôžu zachrániť čo najviac z vášho auta.
Uviaznutí v krupobití? Takto ochránite svoje auto pred škodou

Videí zo živelných pohrôm je na internete neúrekom. Hrôzostrašné je, že tieto pohromy sa pomaly začínajú diať aj na našom území. Masívne prietrže mračien často sprevádza aj ničivý fenomén - krúpy. Proti vode väčšinou svoje auto nechránite. Základom je iba nejazdiť do zatopených oblastí. Ak však vychytáte krupobitie, máte celkom smolu. Prinášame vám základné tipy, ako sa správať v takomto počasí.

Keď parkujeme

Zaparkovať auto v garáži je všeobecný liek proti rozbitému čelnému sklu a pokrčeným plechom. Ak viete, že príde nebezpečná búrka, auto radšej odparkujte hoci aj na platené parkovisko. Ak uprednostníte parkovacie veže, ste chránení aj v prípade vytopenia. Väčšina nákupných centier a platených parkovísk sú však len pod zemou.

Ak neplánujete platiť alebo nemáte podobné parkovacie domy či garáže vo svojej blízkosti, odparkovať môžete pod najbližším mostom. Tie sú často vysoké a proti bočnému vetru (a teda ani krúpom zboku) neochránia. No lepšie ako drôtom do oka :)

Znicene auto
Zdroj: Pixabay.com

Ak ste úplne zúfalí a už skutočne neviete, pod aký prístrešok by ste svoje auto skryli, obložte aspoň okná všetkým, čím môžete. Či už využijete periny z domu,  vankúše alebo kartónové krabice, na tom nezáleží. Ideálne je, ak takéto "čalúnenie" potom prekryjete autoplachtou. V prípade absolútnej núdze zakryte jednoducho čelné a zadné sklo koberčekmi. Protišmykovú časť položte na sklo a na mäkkú nech dopadá ľad.

Počas jazdy

Je na každom vodičovi, aby prispôsobil rýchlosť a štýl jazdy svojim schopnostiam, zručnostiam a aj okolitým podmienkam. Ak si teda netrúfate, nejazdite. Jazda v krupobití nie je vôbec zábavná záležitosť. Je to jedna z najstresujúcejších situácií, ktoré môžete za volantom zažiť. Všade obrovský hluk, takmer žiadna viditeľnosť a chaos a panika ostatných vodičov vytvárajú koktejl, pri ktorom pokojne ošediviete.

auto pobite
Zdroj: Pixabay.com

Pamätajte si, že žiadne termíny nie sú také dôležité ako život. V duchu hesla "pomaly ďalej zájdeš" vyhľadajte najbližší prístrešok (podjazd mosta, spomínané parkoviská) a prečkajte to najhoršie v zákryte. Ak už musíte ísť na cestu, nezastavujte. Vieme, naše rady si trochu odporujú. Vždy závisí od priorít. V zákryte škodám predídete. Ak však musíte ísť, jazdou "naproti" krupobitiu nasmerujete väčšinu krúpov na predné sklo. To je zo všetkých najsilnejšie a má viacero vrstiev, čiže sa po prvých prasknutiach úplne nerozbije. Výmena jedného skla vás predsa len vyjde lacnejšie ako všetkých. Ostávať stáť na otvorenom priestranstve by ste rozhodne nemali.

Boj o prežitie

Akonáhle sa situácia zmení na boj o prežitie, majte na pamäti len dve veci. Prvou je smer krupobitia. Ako sme už písali, predok auta znesie najviac. Preto musí byť otočený proti smeru búrky. Odparkujte auto, nechajte naštartované a zapnite všetky svetlá, ktoré môžete. V situácií s nízkou viditeľnosťou jednoducho musíte byť zreteľní.

Druhým bodom je ochrana seba samého. Sklopte sedadlá a otočte sa smerom od okien. V prípade, že príde k najhoršiemu a okná sa rozbijú, budete tak chránení pred črepmi.

Tagy

Pokračovať v čítaní