Lítium je dnes považované za biele zlato. Svoje využitie má predovšetkým v batériách elektromobilov a dopyt po ňom v najbližších rokoch prudko vzrastie. Momentálne sa ťaží hlavne v Austrálii a juhoamerických púšťach. Z európskych krajín je najväčším dodávateľom lítia Portugalsko. V blízkej budúcnosti by sa to však mohlo zmeniť.
Zásoby pre 400-miliónov elektromobilov
Gigantické zásoby lítia sa podľa odhadov geológov nachádzajú v juhozápadnom Nemecku v oblasti Čierneho lesa. V páse širokom 40 km a dlhom 300 km sa má nachádzať dostatok lítia pre výrobu 400-miliónov elektrických áut. Ak sa tieto odhady ukážu ako pravdivé, pôjde o jedno z najväčších nálezísk na svete.
Ťažba lítia by výrazne znížila závislosť nemeckého automobilového priemyslu na importe. Veľkým problémom môže byť ešte povolenie na ťažbu, a aj ekonomická otázka. Žiadne pochybnosti o výhodnosti ťažby lítia v tejto oblasti nemá nemecko-austrálsky start-up Vulcan Energy Resources. Spoločnosť plánuje do ťažby investovať 1,7 miliardy eur. Doteraz sa jej podarilo získať sumu 75 miliónov eur. Okrem zariadení na ťažbu lítia ich investuje do výstavby geotermálnych elektrární.
Plán ťažby je 40 000 ton ročne
"Zásoby lítia, o ktorých hovoríme, sú gigantické a ich vlastnosti sú ideálne pre náš cieľ vyrábať vysokokvalitné lítium vo veľkom priemyselnom meradle v Nemecku," komentoval nemecké nálezisko pre Reuters spoluzakladateľ Vulcan Energy Resources, Horst Kreuter. Už v roku 2024 chce na dvoch miestach ťažiť približne 15 000 ton hydroxidu lítneho ročne. V druhej fáze od roku 2025 je v pláne zvýšenie ťažby na 40 000 ton.