Autosuv.sk

Ostatné

Veľká noc a alkohol za volantom? Prečítajte si zaujímavé fakty zo Slovenska

Podiel dopravných nehôd, ktorých príčinou je alkohol, vzrastie počas veľkonočného štvordnia z 11 % až na 23 %. Opití za volant sadajú najmä mladí vodiči.
Veľká noc a alkohol za volantom? Prečítajte si zaujímavé fakty zo Slovenska

Alkohol za volantom je problém, ktorý vystúpi do popredia každý rok počas veľkonočných sviatkov. Nekonečné omieľanie a upozorňovanie na nepríjemnosti a množstvo policajtov v teréne však veľa na situácii nezmenilo. Obdobie veľkonočných sviatkov patrí medzi najrizikovejšie z pohľadu množstva nehôd, ktorých príčinu treba hľadať v alkohole.

„Za obdobie posledných troch rokov vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu zavinili 11 % zo všetkých dopravných nehôd, zavinených práve vodičmi motorových vozidiel. Ak sa však pozrieme len na veľkonočné sviatky, ktoré predstavujú 4-dňový predĺžený víkend, tvorí tu podiel dopravných nehôd, zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, v priemere až 23 %,“ uviedol Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

Pozor si treba dať aj na zbytkový alkohol. Na internete sa dá nájsť množstvo "alko meračov", ktoré vám po zadaní základných informácií vypočítajú približnú dobu odbúravania alkoholu z tela. Spoliehať sa však na to 100% netreba a v deň, keď šoférujete, radšej nepite vôbec.

Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž, vážiaci 85 kg, asi osem hodín. Zatiaľ čo žena, vážiaca 60 kg, potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín po tom, čo sme pili alkohol,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Zaujímavé fakty zo štatistík PPZ, ktoré sledujú dopravné nehody, zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v rokoch 2015-2017:

  • Podľa veku šoféra - vinníka nehody, bolo najviac vodičov pod vplyvom alkoholu z vekovej kategórie 18-24 rokov. To platí tak počas veľkonočných sviatkov, ako aj počas bežných dní. Avšak práve počas veľkonočných sviatkov boli vodiči, ktorí majú 30 rokov a viac, vinníkmi len asi jednej štvrtiny všetkých nehôd, spôsobených pod vplyvom alkoholu. Toto však o tejto vekovej kategórii neplatí počas bežných dní.
     
  • Podľa dĺžky držania vodičského oprávnenia si vo všeobecnosti po požití alkoholu trúfnu sadnúť za volant hlavne neskúsení šoféri – tí, čo ho majú od 1 do 5 rokov. Rovnako bolo tomu aj počas veľkonočných sviatkov.
     
  • Bežné dopravné nehody sa dejú hlavne cez deň (8-20 hod). Nehody, zavinené vodičom pod vplyvom alkoholu, sa dejú najčastejšie v noci. Počas bežných dní je to zväčša pred polnocou (20-24 hod), počas sviatkov viac po polnoci (0-4 hod).
     
  • Najväčší počet nehôd, ktoré zavinil vodič pod vplyvom alkoholu, sa stal v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Pri porovnaní medzi Veľkou nocou a bežným dňom v týchto troch krajoch zásadné rozdiely v miere nehodovosti nebadať.
     
  • K dopravným nehodám, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu,dochádza počas roka najčastejšie v sobotu a v nedeľu. Počas veľkonočných sviatkov dochádza k týmto nehodám najčastejšie v pondelok a v piatok.

„Účet“ vodiča, ktorý pil a sadol si za volant, je vysoký

 Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s Prezídiom PZ vypočítali cenu, ktorú zaplatí vodič, ktorému namerali alkohol v dychu. Trvalé následky na zdraví či dokonca strata života sa nedajú vyčísliť.

zdroj: MV SR

Tagy

Pokračovať v čítaní