Autosuv.sk

Ostatné

Zimné pneumatiky u nás a u susedov: Kedy prezuť?

Klimatické podmienky sa menia rok čo rok a slovenská legislatíva toho zase o časovom ohraničení povinnosti nosiť zimné pneumatiky veľa nenahovorí. Zatiaľ, čo u nás je teda hranica viac menej pohyblivá, niektoré krajiny ju majú časovo presne stanovenú.
Zimné pneumatiky u nás a u susedov: Kedy prezuť?

Klimatické podmienky sa menia rok čo rok a slovenská legislatíva toho zase o časovom ohraničení povinnosti nosiť zimné pneumatiky veľa nenahovorí. Zatiaľ, čo u nás je teda hranica viac menej pohyblivá, niektoré krajiny ju majú časovo presne stanovenú. Keď cestujete do zahraničia je teda dôležité dbať na to, aby ste neprezúvali príliš skoro. Preto prinášame krátke porovnanie predpisov u nás a v zahraničí.

Slovensko

Na Slovensku zákony určujú povinnosť mať obuté zimné gumy vtedy, ak je na ceste súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Je teda jasné, že ak neprezujete a cez noc vám nasneží, asi sa nikam nepohnete. Tento zákon o vrstve snehu a ľadu platí od 1. novembra do 31. marca. Preto aj väčšina vodičov prezúva práve vtedy.

Rakúsko

V Rakúsku sa podmienky delia podľa tonáže automobilu. Do 3,5 tony sú pravidlá podobné našim s tým, že doba platnosti je až do polovice apríla. Automobily nad 3,5 tony musia mať zimné pneumatiky povinne do 15.4.

Česko

Česko je so svojou legislatívou veľmi podobné Slovensku. Sme bratské národy, a preto neprekvapí, že aj tu je povinnosť mať zimné pneumatiky fixovaná viac na sneh ako na samotný dátum. Zákon o povinnosti zimných pneumatík ale takisto platí od 1. novembra do 31. marca.

Poľsko

Poľsko je vzhľadom na svoju dosť severnú polohu jedným zo štátov Európy, kde v zime môže naozaj prituhnúť. Napriek tomu poľská republika nevydala žiaden predpis týkajúci sa podmienok používania zimných pneumatík. Je teda teoreticky možné jazdiť s letnými aj po snehu a celú zimu. Než sa ale rozhodnete to vyskúšať, zhodnoťte sami, či by to stálo za to.

Ukrajina

Podobne ako Poľsko, ani tu neplatí žiadne obmedzenie a ani príkaz určujúci používanie zimných pneumatík. Zatiaľ, čo to znie veľmi ekonomicky, skutočnosť je taká, že v niektorých častiach Ukrajiny sú ešte aj zimné pneumatiky nedostačujúce. Výrobcovia buď predávajú špeciálne zimné obutie pre sibírske oblasti alebo pneumatiky s hrotmi. Ak by ste teda mali na pláne ísť do takýchto oblastí, najlepší nápad asi bude lokálne si požičať auto aj so správnym obutím.

Maďarsko

Naši južní susedia si toho snehu na strmých horách príliš veľa neužijú. Nemajú veľa snehu a ani hory. Práve preto maďarská vláda nevydala žiaden predpis upravujúci používanie zimných pneumatík. Maďari ale majú zákon, podľa ktorého je povinnosťou mať pri sebe v zimných mesiacoch snehové reťaze. Pokiaľ ich nemáte, Maďarsko vám dokonca môže odoprieť vstup do krajiny.

Jednotliví susedia sa na danú problematiku pozerajú rozdielne. Rakúšania majú pre veľké autá časovo určené, dokedy musia nosiť zimné gumy a napríklad Ukrajinci nemajú, aj keď by sa im to hodilo. Skutočnosťou však ostáva, že je lepšie prezuť skôr, ako potom riskovať život. Podľa starého dobrého pravidla 80/20 platí, že zimná pneumatika má v teple až 80 percent svojej funkčnosti, zatiaľ čo letná v zime iba 20. Preto sa oplatí nepodceniť situáciu a prezuť radšej skôr. Nad návštevou pneuservisu by ste mali začať rozmýšľať už vtedy, keď najvyššia priemerná denná teplota klesne pod 12 stupňov a nočná asi pod 7. Aj keď babie leto a výkyvy počasia túto jednoduchú rovnicu mierne komplikujú, pri dlhodobých teplotách pod túto hranicu skutočne neváhajte..


Zdroj: pneumatiky.sk, oponeo.sk

Tagy

Pokračovať v čítaní