Najmä v období sviatkov stretávame na našich cestách množstvo vodičov, ktorí maximálnu povolenú rýchlosť nevyužívajú. Prečo by aj mali, keď na väčšine cestných komunikácií nie je zákonom stanovené minimum?
Takíto vodiči sú však častokrát na cestách nebezpečnejší, ako bežní šoféri. Dôvodom ich pomalšej jazdy je zväčša vyššia opatrnosť v dôsledku sporadického využívania vozidla počas roka. Ďalšia kategória volí pomalšiu jazdu kvôli stále omieľanej spotrebe paliva. Čím sa však zdanlivo opatrná jazda stáva nebezpečnou?
Je to práve množstvom presúvajúcich sa vozidiel nielen počas sviatkov, ale tiež v pondelky a piatky, kedy veľká masa ľudí cestuje za prácou na opačnú stranu krajiny. Dlhé hodiny za volantom nie sú pre každého vyhľadávanou záležitosťou, a preto sa snažia cestu zvládnuť bez zbytočného zdržiavania.
V prípade, že sa v tomto čase objaví na cestách vozidlo, ktorého šofér si užíva „sedemdesiatku“ na ceste prvej triedy, prichádza problém. Tým je zvýšená agresivita šoférov uviaznutých v kolóne, ktorí sa častokrát dopúšťajú nebezpečného predbiehania nielen na miestach, kde je predbiehanie zakázané.
Príliš opatrná jazda takto dokáže paradoxne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Preto ak patríte v vodičom využívajúcim svoje vozidlo v podobnom režime, dbajte na opatrnosť aj naďalej, no myslite tiež na účastníkov cestnej premávky za vami. V prípade možnosti sa stiahnite na krajnicu či do odstavnej časti vozovky, nechajte vozidlá vás obísť a pokračujte v jazde ďalej. Môžete tak predísť oveľa väčšiemu nebezpečenstvu.
Ďalšou dôležitou vecou je dodržiavanie dostatočného odstupu od podobne pomaly jazdiacich áut, ktoré nemáte záujem predbehnúť. Ak sa stretnú traja alebo viacerí pomaly jazdiaci vodiči nalepení na sebe, tak zbytočne vytvárajú ďalšie kolóny.
Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.