Autosuv.sk

Technik

Chiptuning – jeho pozitíva a negatíva (archív)

Takmer všetky riadiace jednotky je možné upraviť, hoci vyšší výkon sa prejaví hlavne pri naftových motoroch s turbom.
Chiptuning – jeho pozitíva a negatíva (archív)

Viete, o čo vlastne ide, a či sa vôbec oplatí investovať peniaze do chipu? Prečo nie, všetko má však svoje dve strany. Na tej pozitívnej môžete zvýšiť výkon svojho vozidla až o 35% a krútiaci moment až o 40%. A aby toho nebolo málo, rôzne firmy uvádzajú taktiež zníženie spotreby paliva o 15%.

Na strane druhej však prichádza k zvýšenému opotrebovaniu dielov, ktoré vo vozidle v sériovom stave nie sú až tak namáhané. Chiptuning často využívajú mladí vodiči, ktorí obľubujú výkon a nejaká tá výmena opotrebovaného dielu je pre nich skôr zábavou ako obtiažou. Ide totiž o cenovo dostupnú úpravu, ktorú dnes už vykonáva firma takmer v každom meste.

Starší vodiči, ktorí už skôr preferujú pohodlie a jazdné vlastnosti ako výkon, tiež chiptuning s radosťou využívajú. Nielen pre spomínané zníženie spotreby, ale taktiež pre rýchlejšiu reakciu plynového pedálu pri predbiehaní či v krízových situáciách.

Ďalšou skupinou sú vodiči nákladných vozidiel a autobusov. Nejde im však o akceleráciu, no skôr sa snažia optimalizovať ťažnú silu vozidla. Firmy, zaoberajúce sa touto úpravou, udávajú aj ďalšie výhody. Napríklad pružnejší chod motora, nástup krútiaceho momentu už v nižších otáčkach a vďaka tomu menšia potreba podradenia pri predbiehaní.

Pokiaľ teda premýšľate nad zvýšením výkonu a nerobí vám problém častejší servis opotrebovaných autodielov, chiptuning sa javí ako rozumná voľba. Takmer všetky riadiace jednotky je možné upraviť, hoci vyšší výkon sa prejaví hlavne pri naftových motoroch s turbom. Cena sa začína niekde na 150 eurách, ale v závislosti od motora to môže byť aj niekoľkonásobne vyššia suma.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní