Bezpečnosť jazdy je prvoradá a priamo závisí aj od čistoty čelného skla. Jazda s nefunkčnými stieračmi je zakázaná zákonmi v mnohých krajinách, aj preto by si mal každý vodič kontrolovať stav stieračov a ich komponentov.
Najčastejšie poruchy stieračov a ich príčiny
1. Po zapnutí stieračov nereaguje ani motorček, ani stierače. Dôvodom môže byť porucha v multifunkčnom spínači alebo vo vypálenej poistke.
2. Nefungujú všetky funkcie stieračov. V tomto prípade zlyhal spínač alebo kontakty.
3. Stierače sa pohybujú pomaly. Je veľmi pravdepodobné, že na aktivačnom prvku sa nachádza hrdza alebo špina.
4. Je počuť bzučanie motorčeka. Túto poruchu spôsobujú opotrebované zúbky hnacieho motorčeka.
Okrem výmeny lišty stieračov, ktorú si každý majiteľ auta vie vymeniť sám, potrebujú tieto poruchy odborníka. Odstránenie porúch si vyžaduje výmenu poškodených komponentov, ktoré sú uložené na ťažko dostupných miestach.
Ako neriskovať predčasnú výmenu líšt stieračov?
Základom je uistiť sa, že v nádržke ostrekovačov je dostatok čistiacej kvapaliny. Preventívne aspoň párkrát za mesiac je potrebné lišty stieračov umyť čistou vodou, kedy sa odstráni piesok nahromadený v drážkach, ktorý môže na čelnom skle zanechať škrabance.
Ak používate stierače v zime, používajte špeciálne stierače na zimu, ktoré majú ochranný kryt a zabraňujú zamrznutiu komponentov. A nezabúdajte na kvalitnú náplň do ostrekovačov.
Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.