Keďže brzdový systém je jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov vozidla, problémy s ním by sa nemali odkladať na neskoršie riešenie. Mäkký brzdový pedál patrí k poruchám, ktoré sprevádzajú najmä staré a zanedbávané vozidlá. Tento problém sa prejavuje okrem zmäknutia brzdového pedálu najmä neskorším nábehom brzdného účinku, ktorý sa môže stať životu nebezpečný.
Príčinou spomínaného problému je strata tlaku v brzdovom systéme. To znamená mechanické poškodenie brzdových hadíc, alebo strata ich pevnosti spôsobená vekom a vonkajšími vplyvmi. Tepelné žiarenie od motora a bŕzd, mrazy či posypová soľ negatívne vplývajú na životnosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. To znamená, že po rokoch namiesto vytvorenia dostatočného tlaku pre brzdenie môže dôjsť k ich nafúknutiu.
Za problémom s mäkkým pedálom sa však môže skrývať aj poškodenie iného komponentu. Napríklad pretekanie kvapaliny z brzdových valčekov / strmeňov či poškodené tlakové trubky, ktoré vekom zhrdzavejú a strácajú svoju pevnosť. Najväčším problémom je, že vodič nemusí tento problém spozorovať.
Strata tlaku pri menšom poškodení nie je citeľná hneď, ale prejavuje sa postupne. Medzitým si na túto tuhosť pedálu môže vodič zvyknúť a nepovažovať ju za problém. Každopádne, pravidelná kontrola bŕzd vrátane brzdových hadíc by mala byť samozrejmosťou.
Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.