Pri moderných autách už, našťastie, nemusíte mať stále uši v „pohotovosti“ a počúvať, či všetko znie tak, ako má. Dnešné autá s vami komunikujú prostredníctvom malých ikoniek, ktorým hovoríme varovné kontrolky a má ich každý dôležitý systém, takže ani pri kontrole svietenia svetiel, či stierania stieračov nemusí vodič obiehať auto a kontrolovať stav.
Varovné kontrolky v aute možno rozdeliť do troch farebných škál – červené, oranžové a zelené, resp. zelené a modré.
Prvé menované, červené, sú najdôležitejšie. „Červená kontrolka vždy signalizuje vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť. Niekedy ide o akútne situácie, pri ktorých je lepšie auto okamžite zastaviť a privolať odborníka. Inak sa vystavíte riziku, že auto ostane nepojazdné, či dôjde k trvalému poškodeniu niektorého z dielov,“ upozorňuje Robert Hukel, vedúci popredajných služieb v Škoda Auto Slovensko.
Oranžové signalizujú istý druh požiadavky, resp. potreby auta. Najčastejšie ide napríklad o doplnenie kvapaliny, dofúkanie pneumatiky, prípadne automobil upozorňuje na vychýlenie funkcie od normálu (napr. iný režim stabilizačného systému). „Aj oranžovým kontrolkám treba venovať náležitú pozornosť. Už len fakt, že nie je k dispozícii kvapalina do ostrekovačov, môže pri silne znečistenom čelnom skle výrazne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Pokiaľ odignorujete kontrolku doplniť AdBlue a kvapalina sa minie, auto vám neumožní naštartovať motor, “ dopĺňa Robert Hukel.
Zelené a modré kontrolky sú informačné a oznamujú vodičovi správy o chode automobilu a aktívnych funkciách (tempomat, svetlomety a podobne).
Aby ste sa v jednotlivých kontrolkách vyznali, Škoda pripravila zoznam najdôležitejších upozornení spolu s ich vysvetlivkami.