1. Uistite sa, že vaše čistiace prostriedky sú určené pre automobily
Ľudia často hľadajú nákladovo najefektívnejší spôsob, ako napríklad umývať auto pomocou domácich čistiacich prostriedkov. Nakoniec však minú viac peňazí na nápravu škôd, ktoré spôsobili. Nízka kvalita výrobkov vedie k lacnej úprave. Vo svojej cenovej kategórii nájdete aj výrobky vysokej kvality, ktoré vylepšia vzhľad vášho vozidla.
Ak trváte na čistení svojho automobilu značkami pre domácnosť, nečudujte sa, že sa poškodia vaše tónované sklá, najmä ak výrobok obsahuje amoniak. Každý čistiaci prostriedok na automobily obsahuje prísady, ktoré sú špeciálne určené na riešenie konkrétnych problémov, ako sú napríklad chyby na kapote alebo prach z bŕzd na vašich zliatinových diskoch.
2. Na čistenie okien vozidla nepoužívajte amoniak
Mnoho čistiacich prostriedkov na sklo obsahuje amoniak, pretože je silný a ľahko čistí nečistoty a špinu. Mnoho automobilov má však tónované sklá, ktoré používajú lepiacu fóliu pripevnenú k sklu. Amoniak je taký silný, že dokáže odstrániť tónujúcu fóliu na oknách a má nedozierne následky.
Pretože ste do tónovaných okien investovali slušné peniaze, budete sa chcieť uistiť, že vydržia. Špeciálne namiešané automobilové čističe skla bez amoniaku sa osvedčili ako veľmi účinné prostriedky na odstránenie nečistôt, mastnoty a zvyškov iného materiálu z vašich tónovaných okien a zrkadiel bez toho, aby ich poškodili.
3. Pred vyčistením vozidla najskôr produkt otestujte
Rôzne výrobky môžu reagovať odlišne s rôznymi automobilmi a rôznymi materiálmi. Keď vyskúšate akýkoľvek nový prostriedok na čistenie automobilov, najskôr ho vyskúšajte na nenápadnom mieste. Potom skontrolujte sfarbenie, poškodenie, štruktúru a prípadné ďalšie zmeny. Napríklad čierny čistič kože môže odfarbiť béžové kožené sedadlá vášho vozidla. Pri prvom vyskúšaní produktu buďte mimoriadne opatrní.
4. Počas čistenia odstavte svoje auto v tieni
Pokiaľ je to možné, je najlepšie pri čistení držať auto ďalej od prírodných prvkov. Slnko môže niektoré výrobky príliš rýchlo vysušiť. Vďaka tomu sa môže znížiť čistiaca sila.
5. Čistite svoje auto dvakrát mesačne
Pravidelné čistenie automobilu zabráni zapečeniu nečistôt na karosérii, čo neskôr sťažuje jej odstránenie. Namiesto čistenia raz za pár mesiacov sa odporúča vykonať pravidelné čistenie. Čistenie interiéru vozidla tiež zabráni hromadeniu hlbokých škvŕn a zápachu.
6. Používajte farebne odlíšené utierky z mikrovlákna
V ideálnom prípade by ste pri umývaní auta mali mať tri utierky z mikrovlákna v rôznych farbách, aby ste odlíšili ich jednotlivé použitia. Napríklad by ste na karosériu vozidla nemali použiť rovnakú handričku ako na pneumatiky. Na pneumatikách je oveľa viac nečistôt, ktoré sa na nich hromadia. Pre interiér vášho auta potrebujete tiež samostatnú handričku.
Pri detailnom umývaní vozidla musíte byť trpezliví. Profesionáli sa s prácou neponáhľajú, pretože keby to robili, výsledok by nebol ideálny. Konečný výsledok dôkladného vyčistenia sa vždy vyplatí. Začnite zvnútra a postupujte smerom von. Dôvodom je to, že keď najskôr čistíte vonkajšok, niekedy sa nečistoty z vozidla dostanú do exteriéru, potom je potrebné znova vyčistiť vonkajšiu stranu.
Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.