Autosuv.sk

Technik

Zima sa blíži. Pripravte svoje auto včas (archív)

Takáto predbežná kontrola výrazne posilní šancu bezproblémovej prevádzky.
Zima sa blíži. Pripravte svoje auto včas (archív) Unsplash

Leto prešlo a zima sa blíži. Pre nás motoristov to znamená, že sa znova mimo bežného servisu budeme musieť presvedčiť o správnej funkcii niektorých komponentov, na ktoré buď vplýva priamo zmena počasia, alebo nám v jeho nepriazni dokážu zvýšiť bezpečnosť. Takáto predbežná kontrola výrazne posilní šancu bezproblémovej prevádzky vozidla počas celého zimného obdobia. Kde začať?

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy v chladnom počasí. Nemusí byť sneh ani námraza na vozovke – rozdiel medzi zimnou a letnou pneumatikou je nielen v dezéne, ale aj v jej zložení. Značne vyšší podiel kaučuku v zimných pneumatikách zabezpečuje ich pružnosť aj pri veľmi nízkych teplotách, čo má vplyv na kontakt s povrchom vozovky.

Dôležitým krokom je tiež kontrola hĺbky dezénu. Tá je zákonom predpísaná na minimálne 3 mm. S kúpou nových zimných pneumatík však netreba zbytočne čakať. Čím vyšší dezén, tým komfortnejšia, ale najmä bezpečnejšia jazda.

Prevádzkové kvapaliny

Kontrola hladiny motorového oleja, stavu brzdovej kvapaliny a množstva chladiacej kvapaliny by mala byť samozrejmosťou počas celého roka. Dôležitejším krokom je ale výmena letných zmesí za zimné. Niekto zimné náplne používa celoročne, iný zasa nedávno kúpil jazdené vozidlo a nevie, čím ho predchádzajúci majiteľ naplnil.

Čo sa týka vody v ostrekovačoch, nie je problém ju v priebehu pár dní minúť a doliať zimnú. Väčší otáznik je to však s náplňou v chladiacom systéme. S touto dilemou dokáže pomôcť optický refraktometer, z ktorého možno odpočítať bod tuhnutia kvapaliny. Zanedbanie tejto kontroly môže vážne poškodiť komponenty chladiaceho systému, ktoré sú pre správny chod motora mimoriadne dôležité.

Osvetlenie vozidla

Skracovanie dĺžky denného svetla zapríčiňuje, že oveľa viac času za volantom trávime potme. Pridajme k tomu jesenné / zimné sychravé počasie a uvedomíme si, o koľko klesá bezpečnosť každého z nás.

Rovnako dôležité ako dobre vidieť, je aj byť videný, preto je dôležitá kontrola ako predných, tak aj zadných svetlometov. Aj keď sada náhradných žiaroviek už nie je súčasťou povinnej výbavy, vo vozidle nám pre prípad núdze veľa miesta nezaberú.

Stierače a ostrekovače

Kontrola stavu stieračov a funkčnosti ostrekovačov je tiež podstatnou pre zvýšenie výhľadu z vozidla, a tým aj bezpečnosti posádky. Vieme, ako nepríjemné dokáže byť znečistené čelné sklo náletom špinavej vody z vozovky a navyše, keď nás svojimi svetlami oslňuje protiidúce vozidlo.

Vizuálna kontrola stavu gumičiek na stieračoch a ich prípadná výmena nie je finančne ani mechanicky náročným zásahom. O niečo väčší servisný zásah je potrebný v prípade nefunkčného ostrekovania minimálne predného skla, pri ktorom je potrebné skontrolovať nielen motorček ostrekovača, ale aj priechodnosť hadičiek. V nich mohli zostaň zvyšky letnej zmesi, ktorá by ich mohla poškodiť alebo svojím primrznutím zapchať.

Akumulátor

To, že sa správanie autobatérie prejavovalo v poslednom období normálne, ešte neznamená, že tomu tak bude aj v mínusových teplotách. Práve chlad zapríčiňuje vyšší odber elektrickej energie pre prácu niektorých komponentov motora, ale aj pre kúrenie či elektrické vyhrievanie častí vozidla a interiéru. Skúšobné premeranie akumulátora a kontrola funkčnosti alternátora sú zárukou bezproblémovej jazdy aj ranného štartovania. V prípade, že batéria už teraz nepodáva stopercentný výkon, pravdepodobne bude najvyšší čas na jej výmenu.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní